wstecz

Sztuka malowania henną

Henna to naturalny barwnik roślinny, produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią  bezbronną. Lawsonia to sporej wielkości, bo dorastający nawet do 4,5m wysokości, krzew. Liście suszy się, mieli na proszek, po czym dodaje się do niego różne składniki i nakłada na skórę.

Sztuka malowania ciała henną, inaczej mehendi, ma przede wszystkim dwie tradycje: arabską i indyjską. Wraz z rozszerzaniem się wpływów tych kultur sztuka mehendi rozszerzała się na inne tereny. Malując ciało wykorzystuje się różne wzory. Styl afrykański opiera się głównie na kształtach geometrycznych, natomiast w Indiach i na Środkowym Wschodzie dominują motywy roślinne.

Tradycyjnie mehendi robi się  głównie na dłoniach (po wewnętrznej i zewnętrznej stronie) oraz na stopach (również na podeszwach stóp) i są to miejsca, gdzie kolor jest najciemniejszy i najtrwalszy.

Henna jest nierozerwalnie związana z obrzędami ślubnymi. Ozdoby te mają przynieść młodej parze szczęście, zdrowie, miłość, powodzenie finansowe, płodność i ochronę przed złymi mocami. Malowanie odbywa się podczas uroczystego przyjęcia zwanego Nocą Henny. Dłonie panny młodej ozdabiane są przez profesjonalnego artystę. W spotkaniu biorą udział jedynie kobiety i dzieci. Kobiety śpiewają chwaląc urodę panny młodej i zapowiadając jej szczęśliwą przyszłość w małżeństwie. Panna młoda przez cały wieczór siedzi w ciszy, nie podnosząc na nikogo wzroku. Jej twarz zakrywa welon, co zgodnie z tradycją arabską ma chronić ją przed tzw. złym spojrzeniem, które może przynieść pecha lub negatywnie wpłynąć na urodę.

Henna nakładana jest również  z okazji Id al-Adha (w Maroku), czyli święta upamiętniającego gotowość Abrahama do poświęcenia Bogu swojego syna, oraz z okazji wymaganego przez islam obrzezania chłopców.

 

  osoby zajmujące się sztuką malowania henną 
henna01  
Ines Bouhajeb
 
Marwa Dahcha
 
Manar Dahcha