2017

Licznik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj51
mod_vvisit_counterWczoraj64
mod_vvisit_counterTen tydzień115
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień413
mod_vvisit_counterTen miesiąc1468
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc1797
mod_vvisit_counterWszystkie dni247281

wstecz

Sztukatorstwo to umiejętność zdobienia elementów budynku dekoracyjnymi wyprawami i plastycznymi elementami rzeźbiarskimi, kształtowanymi z zapraw budowlanych. Powstałe w ten sposób formy zdobnicze nazywa się sztukateriami. Sztukatorstwo, obok malarstwa i rzeźbiarstwa, należy do najstarszych przejawów działalności artystycznej człowieka i jego dążenia do upiększania swego otoczenia. Dzięki plastyczności zapraw można wykonywać z nich na powierzchni tynku najróżniejsze elementy zdobnictwa ornamentacyjnego.

ozdobnictwo_orientalne01

coupole-plafond-en-platre-marocain1

Tradycja muzułmańska zabrania wyobrażania istot żywych w sztuce religijnej. Zakaz ten doprowadził do rozwoju arabeski i ornamentów geometrycznych. Arabeska to splot motywów zaczerpniętych z alfabetu arabskiego oraz wzorów roślinnych. Natomiast ornament geometryczny skupia się na efektach wywoływanych promieniami słońca. Środek takiego ornamentu często przybiera kształt promienistej gwiazdy, przez którą przebiega światło, dzięki czemu zdaje się on lśnić i migotać.

Ornament posiada w sztuce islamu ogromne znaczenie. Mimo swej różnorodności, zależnej od motywu czy techniki wykonania, nigdy nie zmienia charakteru i zachowuje swą przejrzystość. W żaden sposób nie jest ograniczony i mógłby być kontynuowany w nieskończoność, gdyby obramowanie nie przerwało go nagle i zdecydowanie.

529871

529881

68926_11